BAHÇEMİZ


Biriz Badem bahçemiz; Elazığ/Ağın'da Keban Barajı kıyısında, 950,000 m2 arazi üzerinde 2012 yılında tesis edilmiştir. Elazığ/Ağın badem için gerek iklim şartları gerek yükseklik olarak badem yetiştirmeye oldukça elverişli Doğu Anadolu nun en güzel en sakin ilçelerinden biridir.

Bahçemizde İyi Tarım Uygulamaları yöntemi ile ürün yetiştirmekteyiz. Bahçemizde bulunan ağaçlarımız Ferragnes-Ferraduel Fransız menşeli orta sert kabuklu badem çeşididir.

Ballarımız

Badem ağaçları erkek ve dişi olarak ekilir ve birbirlerini döllemesi için arılara ihtiyaç vardır. Bu nedenle bahçemizde aynı zamanda kendi özel kovanlarımızda doğal yöntemlerle bal üretimi yapıyoruz. Ancak Bademin çiçeklenme süresi 15-20 gün olduğu için özel eğitim alan elemanlarımız vasıtasıyla bölgemizdeki Munzur Dağı eteklerindeki bölgelerde kovanlarımızı gezdirerek bal üretiyoruz.

Bademin Tarihçesi

Bademin tarihçesi eski Babil’e kadar dayanmaktadır. Bademin anavatanı Çin ve Orta Asya olduğu bilinmektedir. Bademin yabani formu Akdeniz bölgesi'nde Suriye, Lübnan, İsrail ve Ürdün'de yetişir. Bademler tarımsal olarak ilk kez burada yetiştirilmiş olmalıdır. Yetiştirilme ve kültüre alınmasından önce, yabani bademler yiyecek olarak toplanır ve büyük ihtimalle toksisitelerini kavurma benzeri yollarla arındırırlardı. Kültürü alınmış bademler Yakın Doğu'da Erken Tunç Çağı'nda (ya da kısa bir süre daha öncesinde) ortaya çıkmıştırlar. Arkeolojik açıdan badem, Tutankhamon'un kabrinde (yaklaşık M.Ö 1325) bulunan meyvelerdendir.

Yunanistan, çin, İran, İtalya, Fas, Portekiz, İspanya, Suriye, Türkiye ve ABD ana üreticilerdir.

Uzun yıllar insanlar badem ve ceviz ağaçlarını bahçelerinin etrafına sınır ağacı olarak dikmişler, ancak son yıllarda artan tüketim insanları bilinçli bir şekilde kapama bahçe yapmaya teşvik etmiştir. Her geçen yıl modern anlamda çiftçilik yapmak isteyen insanlar bu işe yatırım yapmaktadırlar.

Ancak Badem diğer meyve bahçeleri gibi ertesi yıl ürün vermiyor en erken 4. Yılında verim vermeye başlıyor ve bu nedenle ülkemizde Badem ve Ceviz için kapama bahçe yapmak yatırım maliyeti açısından pahalı ancak uzun soluklu geleceği olan bir yatırımdır. Yapılan araştırmalar Badem ağaçlarının iyi bakıldığı takdirde 100-150 yaşadıkları tespit edilmiştir.